Струга ТЛ доведе уште едно големо засилување

Ланре Кехинде е најновото засилување за македонскиот шампион Струга Трим Лум, кој имаше успешен трансфер-период со деветмина нови фудбалери кои ќе имаат значајна улога во домашниот фудбал.

Струга Трим Лум го ангажира напаѓачот Ланре Кехинде, кој минатата сезона играше за Гостивар. Нигериецот потпиша договор на една година.

Кехинде претежно игра како централен напаѓач, но може да игра и на десната страна во нападот. Минатата сезона во Првата лига постигна 12 гола и забележа пет асистенции во 23 натпревари, помагајќи му на Гостивар да се пласира на шестото место.

Струга Трим Лум беше многу активна во овој трансфер-период обезбедувајќи девет нови засилувања. Сè започна со потпишувањето на голманот Филип Дујмовиќ, а потоа донесоа уште еден голман, Христијан Стевковски, за да ја засилат конкуренцијата.

Потоа ги доведоа Бојан Илиевски и Масааки Такахара. Следуваше потписот на Стефан Јефтовски, кој игра како последен играч за врска, и Стефан Спировски, кој е едно од најзвучните засилувања, заедно со дефанзивецот Кире Ристевски.

Овие двајца заедно имаат 115 настапи за македонската репрезентација и нивното искуство сигурно ќе биде од голема помош за Струга ТЛ, која исто така го ангажира и офанзивниот играч за врска Арби Воша.

Струга Трим Лум денеска патува за Братислава, каде што утре ќе го одигра првиот меч против Слован во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

 

- Оглас -

Најнови вести