Светска фудбалска журка – За реваншот меѓу Ривер и Бока пристигнале барања за 882 новинарски акредитации

Неверојатни 882 барања за новинарски акредитации стигнале на адресата на Ривер плате за утрешниот финален реванш-меч со Бока јуниорс во Копа Либертадорес што ќе се игра на „Ел Монументал“. Од нив прифатени и одбрени се 178 за домашните медиуми и 78 за странските известувачи.

Аргентинците имаат со што да се пофалат, кај нив се игра Суперкласико, најголемото дерби на планетата, а и странските медиуми истакнуваат дека тоа е вистинска светска фудбалска забава.

Полна „Ла Бомобонера“ на првиот меч што заврши нерешено 2-2 пред повеќе од 50 илјади гледачи и исто толку симпатизери на Бока јуниорс на еден од последните тренинзи, над 100 странски медиуми на реваншот на „Ел Монументал“, кој сигурно ќе „крца“ и ќе го пополни капацитетот од малку повеќе од 70 илјади френетични навивачи на Ривер, традиција од 105 години жестоки меѓусебни дуели на вечните ривали од Буенос Аирес се само дел од бројките кои со право го величаат Суперкласико како најголемо светско фудбалско дерби.

Реваншот ќе се игра утре, од 21 часот, а како што е веќе познато, според договорот на двата клуба, ниту на реваншот ќе нема гостински навивачи.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести