Светскиот Ф1 првак од 2005 и 2006 година, е фаворит за пол-позицијата на трката во Бахреин

Новата сезона во Формула 1 шампионатот започнува утре и тоа на патеката за Големата награда на Бахреин. Макс Ферстапен е возачот кој во изминатите две сезони доминираше во „најбрзиот циркуз“ во светот и ги освои титулите со тимот на Ред Бул. Според прогнозите и најавите, Ферстапен и неговиот тимски колега Серхио Перез повторно се главни фаворити да бидат најбрзи, а вчерашните тренинзи на патеката во Бахреин најавија враќање на еден малку подзаборавен ас.

Легендарниот Фернандо Алонсо во болидот на Астон Мартин вчера беше најбрз на вториот тренинг со време од 1:30,907 минута, а зад него со заостанување од 0,169 секунди беше Ферстапен, додека заостанување од 0,171 секунди имаше Перез. Сите останати беа далеку поспори на последниот тренинг.

Алонсо е двократен светски Ф1 првак од сезоните 2005 и 2006 година, што значи дека поминаа дури 17 години од втората титула на Шпанецот, кој сега има 41 година. Според квотите во Sport Life,  Алонсо е втор фаворит за пол позицијата со квота 5, а пред него е само Ферстапен (1.90 коефициент).

- Оглас -

Најнови вести