Светското првенство во атлетика заврши со неверојатната Бол за триумф на холандската штафета

Светското првенство во атлетика кое изминатите денови се одржуваше во Будимпешта, Унгарија, заврши со спектакуларната трка на 4х400 метри во женска конкуренција и фантастичниот финиш на Фемке Бол.

Холандската штафета триумфираше на последната трка на Светското првенство, но тоа што го направи Бол, ќе се прераскажува уште долго време.

Светската шампионка на 400 метри со пречки, беше последна измена на Холанѓанките и во последните 100 метри влезе со заостаток од 7-8 метри зад Стејси ен Вилијамс од Јамајка и Никој Јергин од Обединетото Кралство. Но, Бол со фантастичен финиш успеа да ги помине Вилијамс и Јергин и да и донесе златен медал на Холандија. Главниот фаворит за златото, штафетата на САД беше дисквалификувана во полуфиналната трка.

Во истата дисциплина во машка конкуренција победи САД пред Франција и Обединетото Кралство.

Во скок во височина во женска конкуренција славеше Украинката Јарослава Махучих со прескокнати 201 сантиметар, пред Еленор Патерсон од Австралија и Никол Олислејгер, кои прескокнаа 199 сантиметри.

Индиецот Нераж Чопра го фрли копјето најдалеку, 88,17 метри и сега е актуелен светски и олимписки шампион во оваа дисциплина. Второто место му припадна на Аршад Надим од Пакистан (87,82), а трет беше Јакуб Вадлејх од Чешка (86,67).

Во финалето на 5.000 метри победи Норвежанецот Јакоб Ингебригтсен со време од 13:11,30 минути, пред Шпанецот Мохамед Катир и Јакоб Кроб од Кенија.
Во трката на 800 метри победи Мари Мора од Кенија преки Британката Кело Хоџкинсон и Американката Атинг Му. На трката на 3.000 метри стиплчес, златниот медал го освои Винфред Мутиле Јави од Бахреин.