Така се сака татковината – Ќе мине 28 илјади километри за да игра за репрезентацијата

Некои фудбалери кога ќе добијат репрезентативен повик се двoумат дали да го прифатат или da go одбијат повикот со симулирање на повреда. Но, други, пак, без размислување би прифалите и да одат до „крајот на светот“.

Таков е случајот со Лисандро Мартинез, играчот на Манчестер јунајтед кој за да биде дел од националниот тим на Аргентина, која во моментов е во САД, ќе помине дури 28 илјади километри, додека се врати во Манчестер.

Тој леташе од Лондон до Аргентина (12 илјади километри), а потоа се упати од Буенос Аирес кон Мајами (7 илјади километри). Потоа, тој со националниот тим ќе се упати кон Њујорк (2.000 километри), а потоа следува пат назад до Англија којшто е долг седум илјади километри, или вкупно над 28.000 километри.

Потоа му следува меч со Манчестер сити, којшто се игра на втори октомври.

- Оглас -

Најнови вести