Тричковски и Мојсов на „Бај арена“ – АЕК против Баер со сите странци

АЕК Ларнака ќе биде еден од ретките состави во историјата на европските купови што ќе одигра меч со стартен состав комплетно сочинет од странски фудбалери.

Иван Тричковски и Даниел Мојсов за помалку од еден час ќе истрчаат на „Бај арената“ во Леверкузен на мегдан со Баер, заедно со шест шпански фудбалери, еден Австралиец, Холанѓанец и Бразилец. Во почетната постава нема ниту еден кипарски фудбалер, па домашните играчи ќе чекаат шанса од клупата.

Кај тренерот Андони Ираола, кој е Шпанец, стандардни се двајцата наши играчи со репрезентативно педигре. Тричковски е прв стрелец на АЕК во ова издание на Лигата на Европа, а Мојсов е столб во одбраната.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести