Верувате во традиција? Ова е меч кој треба да заврши со 2-3 гола

Осмото коло во белгиското првенство започнува со еден интересен меч, кој има традиција дека погодоците нема да изостанат. Сент Труден пред своите навивачи го пречекуав Стандард Лиеж, а двата тима по досега одиграните седум меча имаат освоено по 10 бодови.

Сент Труден игра офанзивно и засега е со гол разлика од 10 дадени и 12 примени голови, додека Стандард Лиеж е „најтврдиот ривал“ за голови, па вкупната гол разлика на овој тим во првенството е по шест дадени шест примени голови.

Кога играат овие два тима, традицијата вели дека е речиси гарантирано дека ќе има два или три погодоци. Па последните пет меѓусебни дуели резултатот секогаш бил со 2-3 погодоци, а таа традиција продолжува и на осум од последните 10 средби на овие два тима.

Во Sport Life, коефициентот за тоа да има 2-3 гола е стандардно добар и изнесува 1.98.

- Оглас -

Најнови вести