Ветеранот Хазлем ќе ја игра шеснаесеттата сезона во Мајами хит

Мајами хит ја обнови соработката со Јудонис Хазлем, искусниот крилен центар ќе ја игра шеснаесеттата сезона како член на франшизата од Флорида. Капитенот на Мајами ќе помогне во претстојната сезона, додека за продолжување на договорот ќе се одлучува по крајот на регуларниот дел од сезоната 2019.

Триесет и осумгодишниот кошаркар пристигна во 2002 година како слободен играч со минимален договор, без да биде драфтуван, а упорноста на Хазлем го доведе до статус на легенда во тимот 16 години подоцна.

Покрај трите НБА-титули, Хазлем во својата кариера има поставено неколку клупски рекорди со кои слободно може да се смета за еден од најдобрите играчи кои некогаш играле за оваа франшиза. Од 844 натпревари стартувал на 498 меча, Хазлем се вбројува како втор активен кошаркар со најмногу одиграни сезони за една екипа во лигата. На клупско ниво, тој е на врвот на листата во офанзивни и дефанзивни скокови.

- Оглас -

Најнови вести