Во Мелбурн се вееше и македонското знаме, Ноле пееше „Happy birthday“ и делеше цвеќиња, а навивачите пред арената играа оро (Фото+видео)

Новак Ѓоковиќ продолжува со доминација каква што не се памти на грендслем-турнирот во Австралија. Србинот не само што победува, туку тоа го прави на доминантен начин, па во четвртфиналето му беа потребни само два часа за да го елиминира Рубљов.

По завршување на мечот, започна ново шоу во режија на Ѓоковиќ и неговите фанови во Мелбурн. Додека даваше интервју веднаш по мечот, Ноле потенцираше дека денеска роденден слави неговиот физиотерапевт и дека сака да му го честита, а исто така не го заборави и роденденот на неговата мајка, кој вчера го прослави роденденот.

Кога публиката слушна дека роденден имала мајката на Ноле, цела Арена започна да пее „Среќен роденден“, а веднаш се приклучи и самиот Ѓоковиќ.

Навивачите кои го бодреа Србинот, по мечот продолжија да слават и пред „Род Левер арената“. Се играше оро, а покрај српските знамиња, туку беше и едно македонско знаме, што е само потврда дека Ѓоковиќ секогаш има голема поддршка од Македонците без разлика каде игра.

Освен што пееше песна во чест на роденденот на неговата мајка, Ѓоковиќ ѝ подари и букет цвеќе на новинарката која го интервјуираше.

Во полуфиналето, Ѓоковиќ ќе игра против Томи Пол од САД, кој е прв Американец со пласман во полуфинале на Отвореното првенство на Австралија по пауза од 14 години.

 

 

- Оглас -

Најнови вести