Вознијацки стигна до 30. титула во кариерата

Каролина Вознијацки го освоит ВТА туунирот во Пекинг, со победа од 2-0 во сетови над Летонката Анастасија Севастова. Данската тенисерка на тој начин стигна до 30-тата тилута во кариерата.

Во мечот кој траеше околу час и половина, Вознијацки направи брејк во шестиот гем при првиот сет, па на 5-3 резултат ја искористи втората сет топка и поведе до 1-0. Во вториот сет се случија повеќе брејкови, сепак, во моменти кога Севастова можеше да се бори за изедначување, не искористи три брејк топки, па Вознијацки славеше со 6-3.

Ова е трета титула за Вознијацки годинава, откако претходно го освои Аустралијан Опен, нејзиниот единствен Грен слем, како и турнирот во Истбурн.

- Оглас -

Најнови вести