За сè има првпат – Мурињо прекина црна серија со пресвртот во Лондон

Жозе Мурињо до вчера имаше 13 порази на исто толку натпревари кога тимот што го предводел од клупата имал негатива од два или повеќе голови, а со Тотенхем за првпат успеа да слави, иако против Олимпијакос неговиот нов клуб губеше со 0:2.

Со головите на Кејн, кој ја тресеше мрежата на Грците на двапати, и со погодоците на Орие и на Али, Тотенхем успеа од 0:2 да стигне до победа од 4:2 и да стави печат на пласманот во нокаут-фазата во Лигата на шампионите.

И Мурињо се радуваше, ја прекина баксузната тринаесетка со порази со сите клубови кои ги водел, а имале негатива од два или повеќе голови.

Португалецот имаше и интересна изјава по мечот, а му се извини на Ерик Даер, кој беше заменет во 29-тата минута, при водство на Олимпијакос од 2:0.

„Му се извинувам на Ерик, но го извадив од игра за доброто на тимот“, изјави Мурињо. Потегот се покажа како добар, а влегувањето на Кристијан Ериксен на местото на Даер во 29-тата минута ја живна играта на Тотенхем.

Деле Али намали на 1:2 во финишот на првото полувреме, а потоа со три гола во вториот дел лондонскиот клуб победи и се пласира во осминафиналето, заедно со Баерн од групата Б.