Жоржињо од трагичар во херој за Италија

Италија и Полска одиграа реми од 1-1 во групата 3 од сегментот А во Лигата на Нации. „Аѕурите“ пред своја публика мораа да се извлекуваат од пораз против непријатните Полјаци, Манчини пропушти деби од соништата на клупата на Италија.

Полска поведе преку фудбалерот кој настапува во Серија А, Пјотр Зиелински, откако Жоржињо го загуби поседот на топката во опасната зона и практично им го подари голот на гостите. Израмнувачкиот гол Италија го постигна дури во вториот дел, односно во 78-та минута.  Блажиковски направи фаул за најстрога казна, а Жоржињо се исправи за претходно направената грешка, реализирајќи за 1-1.

Во групата 2 од сегмент Б,Турција на домашен терен претрпе пораз од 1-2 од националниот состав на Русија. За тимот кој го предводи Станислав Черчесов, стрелци на погодоците беа Черишев во 13-тата, односно Ѕиуба во 49-тата минута, додека за домаќините погоди Сердар Азиз пред крајот на првото полувреме.

ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ:

Албанија  – Израел 1-0
Литванија – Србија 0-1
Романија – Црна Гора 0-0
Азербејџан – Косово 0-0
Фарски Острови – Малта 3-1

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести