Згрме Бебе како Жунињо, Димитриевски го поздрави евроголот за пресврт (Видео)

Португалецот Бебе постигна еврогол за Рајо Валјекано, со кој го најави пресвртот на мадриѓани против Сарагоса за многу важна победа од 3:2 во битката за пласман во Ла Лига.

Слободниот удар беше прекрасно изведен во 41. минута, а од еден агол што го фатија камерите може да се види погодокот и од перспективата на нашиот репрезентативен голман, Столе Димитриевски, кој брани за Рајо Валјекано.

Rayo Vallecano [1] – 2 Zaragoza – Bebé (41′) – Great goal! from soccer

По лошиот старт на мечот и негативата од 0:2, Бебе со евроголот од слободен удар намали на 1:2 во првото полувреме, а потоа домаќините постигнаа уште два гола во вториот дел за победа од 3:2 и пробив на шестата позиција во популарната Сегунда.

Токму тоа е последното место што води во бараж за пласман во Ла Лига, а само една екипа што ќе настапи во доигрувањето ќе има билет за пласман во најсилната шпанска лига, заедно со двете првопласирани екипи, кои ќе патуваат директно во Ла Лига.