Ѕвезда го среди Улм и најави атак на Евролигата

Црвена ѕвезда, предводена од тренерот Милан Томиќ, го совлада германски Ратиофарм Улм и покажа дека ќе биде еден од кандидатите за највисок пласман во Еврокупот и по една сезона, да се врати во Евролигата, доколку не успее да си ја врати титулата во АБА-лигата. Џо Регланд, Били Берон, Мајкл Оџо и Стратос Перпероглу се покажуваат како големи засилувања за српскиот тим чиј дрес во минатата сезона го носеше Перо Антиќ.

На дуелот помеѓу Галатасарај и Морабанк Андора, во гостинскиот тим се појави Шејн Витингтон. Натурализираниот Македонец имаше 5 поени и два скока за 13 минути.

Резултати: Литвос ритас – Уникаха 80:72, Галатасарај – Андора 84:73, Ц. ѕвезда – Улм 88:73, Алба – Тофаш 107:91, Гдиња – Локомотив Кубан 73:80, Валенсија – Асвел 84:62.

Денеска играат: Франкфурт – ФИАТ Торино, Морнар – Уникс, Зенит – Турк телеком, Бреша – Монако, Лимож – Цедевита и Тренто – Партизан.

- Оглас -

Најнови вести