Бањаја триумфираше во хаосот во Асен

Франческо Бањаја е победник на хаотичното Гран при на Холандија, што е седма негова победа оваа сезона.

Возачот на Дукати ги искористи несреќите на Квартараро и Еспаргаро за прв да помина низ целта на патекат во Асен. Второто место припадна Марко Безеки, Маверик Вињалес заврши како трет.

Влажната патека во Асен цело време правеше проблеми, а најмалерозен беше Квартараро. Французинот по вториот пад не успеа да се врати во трката и се чини дека претрпи повреда на ногата.

- Оглас -

Најнови вести