Евроголови на Велбек и Заха, Челзи и Ватфорд се радуваат на победи (Видео)

Дани Велбек и Вилфрид Заха постигнаа два неверојатно атрактивни гола на премиерните натпревари од 34-тото коло во Премиер лигата, а за напаѓачот на Кристал палас бомбата од 25 метри е само утеха во поразот од Челзи со 2:3, додека за поранешниот англиски репрезентативец беше победнички за Ватфорд против Норвич.

На малото лондонско дерби имаше многу возбудувања, атрактивни потези и пет гола. Челзи поведе во шестата минута со погодокот на Оливие Жиру, а асистент беше Вилијан.

Повторно Вилијан креираше прецизна асистенција и во 27-мата минута, а Кристијан Пулишиќ одлично ја заврши акцијата и ја дуплираше предноста на Челзи.

Вилфрид Заха одговори на предизвикот и со страшно атрактивен гол во 34-тата минута намали на 1:2 и ги врати надежите на Кристал палас за подвиг против фаворитот.

До крајот на мечот Тами Абрахам и Кристијан Бентеке постигнаа по еден гол на двете страни за победа на Челзи од 3:2.

Ватфорд успеа да победи во Премиер лигата по 11 меча пауза, а со триумфот од 2:1 против Норвич побегна на 4 бода дистанца од опасната зона.

Буендија во четвртата минута им донесе предност на гостите, а пресврт следуваше со головите на Доусон и на Велбек.

Особено атрактивен беше погодокот на поранешниот англиски репрезентативец за победа на домаќините.

Велбек успеа да постигне гол со ножички во 55-тата минута и со атрактивен потег да му донесе победа на својот тим.