Голот на Турција во 90+9 минута му донесе над 200.000 денари

Изминативе денови во најактуелни беа дуелите од квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Во европските квалификации само за неколку дена се одиграа околу 50 интересни мечеви кои дадоа почиста слика околу тоа кои се најблиску да бидат дел од Мундијалот.

Од мечевите кои се одиграа вчера и завчера, еден обложувач од Куманово успеа да погоди 12 парови и со тоа да заработи 204.392 денари. Тикетот кој е уплатен со 330 денари имаше и многу среќа за на крајот биде добитен.

Уште првиот меч можел да биде кобен затоа што на Летонија – Турција е одиграно победа на гостите во меч на кој нема да има повеќе од четири гола. Беше 1:1, кога во 95-тата минута се случи спорна ситуација во шеснаесетникот на Летонија, па по консултација со ВАР-системот, беше досуден пенал за Турција, а гостите погодија за победа во деветтата минута од судиското надополнување.

Норвешка со 2:0 ја победи Црна Гора, а на Романија доволно ѝ беше еден гол за победа над Ерменија. Шведска со 2:0 беше подобра од Грција и двата погодоци беа во првото полувреме. Чешка немаше проблем и со 2:0 славеше на гости кај Белорусија. Косови загуби од Грузија со 1:2, но најважно е дека во двете полувремиња имаше еден или два погодоци.

На Албанија – Полска не требаше да има повеќе од два гола, а гостите си победија минимално со 1:0. Шкотска се намачи, но славеше на гости кај Фарски Острови минимално со 1:0 со голот постигнат во финишот на средбата.

Играта дека Кипар, Словенија и Финска ќе дават меѓу еден и два гола, се погоди како исправна затоа што: Кипар одигра 2:2 со Малта, Словенија даде еден гол во поразот од Русија, а Финска со 2:0 победи на гости кај Казахстан. Последниот погоден меч од тикетот е победата на Швајцарија кај Литванија со 4:0.

Тикетот кој е уплатен во понеделникот, има и дополнителен бонус од 10 отсто, и тоа благодарение на новата акциска игра во Sport Life „Мени на денот“. Според „Менито во Sport Life“, сите несистемски тикети (со една комбинација) уплатени во понеделник со СЛ Клуб картичка коишто го исполнуваат условот: Минимум 5 натпревари на тикет со минимална квота од 1.50, следува 10% БОНУС. Во овој случај, на тикетот има бонус од 18.581 денари само благодарение на „Менито во Sport Life“.