Историски дебакл: Македонија никогаш не постигнала помалку поени на еден меч!

Поразот од Шпанија во Сарагоса е очекуван за македонската кошаркарска репрезентација, но тоа што го одиграа нашите репрезентативци донесе еден историски негативен рекорд. За прв пат македонската кошаркарска рперезентација на еден меч постигна под 50 поени!

Очајни беше 44-те поени за 40 минути на теренот против светскиот првак, кои сега се и неславен рекорд за Македонија.

Претходно, Македонија најмалку поени имаше постигнато на дуелот против Словенија на Европското првенство во 2015 година, кога Црвено-жолтите постигнаа 51 поени. Сега овој рекорд е ставен на граница од 44 поени за 40 минути.

- Оглас -

Најнови вести