Тој ја направи разликата: Асистенцијата на Елмас донесе важна победа за Наполи (видео)

Наполи можеше лесно да испушти три бода во голедата од 4-3 против Кротоне, да не беше Елиф Елмас. Младата македонска ѕвезда како џокер од клупата влезе да ги доигра преостанатите триесетина минути од дуелот во Неапол, по што му беа потребни само 10 минути да направи клучно додавање со кое асистираше за победничкиот гол.

Наполи кружеше околу голот на гостите, па Елмас како креатор го виде слободниот Ди Лоренцо, кој направи уште еден потег за да изгради простор за шут и да забие за конечни 4-3 во 72-та минута.

Претходно домаќините испуштија предност од 3-1 остварена во првиот дел, но на израмнувачките голови на Сими и Месијас одговори македонскиот дијамант кој ја направи разликата на теренот.

Горан Пандев не беше во составот на Џенова за ремито од 1-1 против Фиорентина, додека Илија Несторовски остана на клупата во поразот на Удинезе од 3-2 на гости кај Аталанта.