Лошиот ден на Регилон се погоди за Астон вила (видео)

Серхио Регилон денов ќе го памети како најлош во неговата кариера поради што практично им ги подари бодовите на Астон вила. Гостите од Бирмингам триумфираа со 2-1 на стадионот од Тотенхем и им го загрозија пласманот на Петлите во Лигата на Европа.

Регилон во 20-тата минута на мајсторски начин си ја затресе сопствената мрежа, по што Астон вила без мака дојде до израмнување од 1-1. Неговиот автогол беше јубилеен илјадити во историјата на Премиер лигата, но таму не завршија маките за шпанскиот репрезентативец.

Во 39-тата минута, Регилон во обид да се ослободи од топката, лошо деганжираше, па гостите креираа брза акција во опасната зона, која Воткинс ја круниса со победнички гол за 2-1.

Во меѓувреме, Евертон со голот на Ричарлисон триумфираше со минимални 1-0 против Вулверхемптон, со идентичен резултат Њукасл беше подобар од Шефилд јунајтед.