Наполи ќе ги игра мечевите од ЛШ во Бари?

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис, побарал дозвола од Европската фудбалска куќа да ги организира предвидените натпревари од Лигата на шампионите на стадионот од Бари,наместо да играат на градскиот стадион „Сан Паоло“ во Неапол.

Оваа одлука е донесена откако советот на општината соопшти дека Наполи му должел пари на градот за неплатена рата, а меѓу останатите причини е и инсистирањето на самиот сопственик да му ги продадат правата на фудбалскиот комплекс.
Покрај Наполи, Де Лаурентис,го поседува и италијанскиот второлигаш Бари, па токму затоа инсистира на реорганизација на европските мечеви на нивниот стадион.

„Ова веќе е кошмар, црна дамка на овој колектив, срамота е клуб од интернационен карактер да има проблеми со стадионот. Велам доста е веќе, нема повеќе да создавам контроверзии, одлучив да вложам средства за нов стадион. Ќе бидат потребни неколку години да се изгради, но ќе вложам лично мои пари и никој не ќе може да ми каже што да правам. Побарав од УЕФА да ни дозволи да ги преместиме мечевите од Лигата на шампиони да ги играме на стадионот од Бари, „Сан Никола“, и ако треба и сам ќе ги платам билетите на навивачите, само да дојдат таму да го поддржат тимот“, изјави Де Лаурентис за италијанските медиуми.

Доколку ова нависитна се случи, Наполи ќе му побуди убави спомени на неговиот противник од групата, Црвена ѕвезда, српскиот тим кој по 26 години се враќа во елитата, а каде што во 1991 играше и победи во финалето од ова натпреварување токму на стадионот во Бари. На италијанскиот вицепрвак покрај Црвена звезда, противници во групната фаза му се ПСЖ и Ливерпул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести